MARTIN SLANINA

diagnóza: H1N1 mexická (prasečí) chřipka

Už je to tak; stal jsem se pravděpodobně 44. nakaženým v ČR. A protože jsem si touto nemocí prošel (procházím) trochu jinak, než se zatím všude píše, rozhodl jsem se podělit o vlastní příběh - zkušenost.

V pondělí 20-07-09 jsem se v ranních hodinách vrátil ze svého čtyřdenního pobytu na Kypru. Jednalo se o noční let a protože jsem i sobotní noc netrávil v posteli, přišla mi únava opodstatněná..

 

POČÁTKY

V úterý ráno (1. den) se probouzím a zjišťuji, že mi není nejlépe; přesto se oblékám a razím do práce. V kanceláři však činím jen nejdůležitější úkony a sděluji své asistentce, že jsem ten "klimatický šok" asi nezvládl a jedu si lehnout domů do postele. Pokašlávám, což přisuzuji silné klimatizaci; cestou zastavuji v lékárně a nakupuji si základní léky a vitaminy. Jsem opravdu hodně unavený a stále mě bolí hlava.

Středeční ráno pro mě není opět výhrou. Strašlivé bolesti hlavy neustupují, kombinuji všechny možné sirupy a kapky na kašel, únavu doplňuje zvýšená teplota kolem 38C, nikoliv vyšší. Dokáži prospat celé hodiny. Podobně probíhá i čtvrtek (3. den). Stále si nedokáži odpovědět na základní otázku: "Co to sakra je?". Citím se jak na houpačce, když už si myslím, že se stav zlepšuje - situace se otočí k horšímu. K různým lékům začínám přidávat vitaminovou bombu v podobě šťávy z čerstvých pomerančů a citronu. Konečně také zjišťuji, že nekonečné litry čaje pomáhají. Citím se hodně zesláblý, chuť k jídlu ale mám. Venkovní teplotní rekord 34C situaci zhoršuje.


V ROUKOU LÉKAŘE

V pátek (4. den) mě probouzí hrozivá zimnice. V šatně nalézám všechny možné svetry a dlouhé kalhoty, které natahuji na propocené tělo. Teplota opět nepřekračuje 38C. Nově však pociťuji bolest svalů na zádech. Zalézám zpět do postele a mám jediné přání; usnout a probudit se zdravý. Jak nemožné přání to bylo zjišťuji o dvě hodiny později, kdy jsem již na cestě za svou ošetřující lékařkou. U té jsem nebyl snad 6 let, hledím tedy na kartotéku, zda-li sestřička dohledá mou zdravotní kartu. Má ji :-) mj. mi sděluje, že se musím v září dostavit na přeočkování tetanu. V té chvíli relativně povzbuzující zpráva, alespoň někdo se mnou ještě "počítá"...

Popisuji lékařce své potíže a připojuji informaci o svém návratu ze zahraničí. Okamžitě mi je sděleno podezření na mexickou (prasečí) chřipku. I přesto, že nemám "hlavní" příznak, vysokou horečku 39C a více. Je mi vysvětleno, že mám možnost testu skrze Okresní hygienu v Nymburce, ale pokud mi nečiní problém se dostavit na infekční oddělení Nemocnice na Bulovce, výsledky by mohly být známy dříve. Souhlasím a jedu tedy na Bulovku.

Jsem již asi trochu přecitlivělý, neb si před vjezdem do nemocnice až příliš všímám velké cedule říkající "CENÍK POHŘBU zde" :-). Parkuji hned na začátku areálu a dle plánku se snažím zvolit vhodnou trasu k budově 7, kde se nachází infekční oddělení. Nezvolil jsem nejlépe, přicházím k budově, která je v rekonstrukci... vše na mě působí až hororově, zkrátím to - po 20 minutách se konečně dostávám do 4. podlaží budovy - akutní ambulance. Z toho hledání jsem vyčerpaný, ale šťastný, že se mě hned ujímá sestřička. Hledám drobné mince, abych mohl zaplatit v automatu zdr. poplatek. Dostávám teploměr a roušku, sestřička zapisuje nutné údaje do počítače a doprovází mě za paní doktorkou do vyšetřovací místnosti 2.

Lékařka se mě dotazuje, zda-li jsem měl horečky. Odpovídám, že nikoliv. Ptá se tedy, zda-li jediným důvodem, proč jsem zde je můj návrat ze zahraničí. Trochu nerozumím otázce. Poslechne si mé dýchání a konstatuje, že mi testy budou provedeny i přesto, že podezření nesdílí. Čekám tedy na sestřičku. Sice nerad, ale i z jisté zvědavosti naslouchám rozhovoru na chodbě mezi jistou slečnou a lékařkou. Slečna žádá o test, protože byla v kontaktu s infikovanou osobou. Lékařka jí vysvětluje, že dokud nebude mít příznaky, za které se stále považuje především horečka, test ji proveden nebude a posílá ji tedy domů. Dodává: "To je nařízení shora".

Po chvíli do vyšetřovny vstupuje sestra a provádí mi výtěr z úst, nosu a odebírá mi krev. Tím to pro mě končí. Loučí se se mnou a sděuje mi, abych si zavolal následující den po 16. hodině pro výsledky. Zároveň mám za povinnost zůstat do té doby v domácí izolaci. Jedu tedy domů.

 

OPĚT DOMA - V IZOLACI

Jsem pár minut doma, kdy mi začne zvonit mobil. Zvedám jej, na druhé straně je velmi příjemná paní z hygieny. Ověřuje si, zda-li má správné informace a zda-li jsem byl nemocnicí informován o dalším postupu. Zapisuje si číslo letu, kterým jsem se vrátil do ČR a zároveň se mě ptá s kým jsem cestoval a zda-li má podobné příznaky. Odpovídám, že nikdo jiný příznaky nemá. Než oba zavěsíme telefon, paní mi ještě popřeje štěstí a dodá, že jistě budu patřit do skupiny negativních. V opačném případě, že se uslyšíme v pondělí.

Zapínám televizi, na kterou se poslední měsíce moc nedívám, ale potřebuji přijít na jiné myšlenky. Ladím seriál "chirurgové", držím v ruce roušku a zjišťuji, že se mohu čemu přiučit. V seriálu dochází k "akci" a já se snažím rychle pochopit, jak že se ta věc vlastně nasazuje. Horní část roušky se pozná tak, že má v sobě drátek, který se má ohnout přibližně kolem nosu. Rouška je také velikostně přizpůsobivá. Přijde mi to opravdu zábavné, jak dokáži s těmi čtyřmi provázky zápasit. Na nějakou chvíli se tedy konečně odreaguji a cítím se mnohem lépe. Vím totiž, že za pár hodin budu znát výsledky. Budu vědět co mi je. Konečně!

Sobota (5. den). Mnohem příjemnější probuzení; spustila se mi sice rýma, ale bolesti svalů i hlavy jsou mnohem snesitelnější. Začínám tedy s "očistným programem" své ložnice.... s nasazenou rouškou na ústech svlékám přikrývku, polštář i prostěradlo - vše vyprat! Matraci vysávám, celou místnost také. Otevírám okna a snažím se sám sebe přesvědčit, že jsem zdravý! Odpoledne již zcela vylučuji možnost, že bych byl pozitivní. Přesto telefonuji do nemocnice, kde mi "kdosi" sděluje, že výsledky ještě nemají, ať to znovu zkusím po 18. hodině. Zvažuji, že už volat nebudu... příznaky v podobě horečky přece nemám, i lékařka zpochybnila možnost přítomnosti viru v mém těle.

 

OKAMŽIK PRAVDY

25-07-09 v 17:21 mi zvoní mobil; na displeji neznáme číslo. S jistou obavou jej zvedám. Ozývá se paní z laboratoře, že má pro mne výsledky. Na přítomnost viru H1N1 jsem pozitivní. Cítím pocit úlevy; zjistilo se co mi je. Hned se tedy dotazuji, co bude následovat... kam se mám dostavit pro antivirotikum atd... paní z laboratoře je zaskočena; stroze reaguje - čeká vás domácí izolace. Antivirotika vám podána nebudou, nebo snad máte horečku? V duchu si říkám, co stále mají s tou "horečkou"? a odpovídám "nikoliv".... než se stačím vzpamatovat, hovor je ukončen. Chvíli nevím co se vlastně stalo, co bude... Vir mi byl potvrzen, ale.... nic dalšího.... ???

Volám to tedy své sestře Janě a mámě. Zároveň jim doporučuji, aby si nechali udělat testy taktéž. Máma má totiž podobné příznaky, protože je však již několik dní doma s diagnostikovanou anginou a aplikovanými antibiotiky, není možné rozpoznat příznaky angina/chřipka.

 

JAK TO TEDY JE S TESTY?

Má sestra Jana zvedá mobil a volá na infekční na Bulovku. Lékařka je téměř šokována a sděluje jí, že nespatřuje jakýkoliv důvod, proč by měla dělat testy jí či mámě "jenom proto", že byla mexická (prasečí) chřipka potvrzena jejímu bratrovi, se kterým byly v kontaktu. Dávám tedy sestře telefonní číslo na laboratoř. Tam sestra ihned volá a chce si potvrdit zjištěné skutečnosti z Bulovky. Paní z laboratoře však naopak téměř přikazuje, aby se obě dostavily k testům. Prý se mají odběru "domoci". Sestra tedy sedá do auta, jede pro mámu, které není nejlépe a jedou do nemocnice. Odběry pro testy jsou učiněny pouze mámě, sestře nikoliv. Máma se lékařky dotazuje, co bude následovat v případě, že ji také zjistí vir H1N1? Lékařka odpovídá: "NIC". Prý co by mělo následovat, budete v domácí izolaci a pokračovat v běžné léčbě chřipky.

 

PONDĚLÍ

Kolem poledne mě kontaktuje pracovnice z hygieny, se kterou jsem byl v kontaktu již v pátek. Je opět velmi příjemná. Sděluje mi, že musím zůstat do následujícího dne ještě v izolaci a zároveň zdůrazňuje, jak je moc důležité být opatrný vůči svému okolí. Vysvětluji jí tedy, že jsem v bytě sám a v případě návštěvy si nasazuji roušku. S informací je spokojená :-) Dotazuje se ještě znovu na mé přicestování do ČR z Kypru, jak je mému kamarádovi, se kterým jsem tam byl a jak se cítí máma se sestrou. Pro případ, že by se někomu ještě příznaky projevily, doplňuje telefonní číslo na specializovanou firmu, která provozuje "infekční sanity" a zajistí vhodný transport na testy do nemocnice. Loučíme se...

 

 

FAKTA

  • mexická (prasečí) chřipka i bez horeček!
  • antivirotika pouze v případě ohrožení života a do 48 hodin od příznaků
  • testy pouze u osob, které mají příznaky (nejlépe horečku)
  • 7 dnů u dospělých, 10 dnů u dětí - infekční období

 

LÉČBA

V mém případě pouze kapky na kašel, paralen či ibuprofen, vitaminové doplňky po dobu 5 dnů.


CITACE

 

ODKAZY ONEMOCNĚNÍ

 

[aktualizace: pondělí 27-07-09 v 19.38]05.08.2009, 19:31 | M.
Díky!
Díky za článek! Já jsem se svůj pozitivní výsledek dozvěděla zhruba před hodinou a zkušenosti s nemocnicí mám úplně stejné. Přes doporučení praktického lékaře a pobyt v UK mě sestra na Bulovce vyhodila, že mi určitě nic není, až po telefonické poradě se svým lékařem jsem na vyšetření trvala, lékařka mi ani nechtěla nechat vzít krev.. A teď mám pozitivní výsledek. Při čekání na vyšetření jsem dokonce zaslechla, jak sestra vyhazovala rodiče asi 10 letého chlapce s tím, že teplota 37,5 je málo, ať přijdou až bude mít aspoň 38.. Pořád se mi ale nechce věřit, že to je běžný přístup, ale asi je.. Hrůza!
05.08.2009, 23:34 | Martin Slanina
Re:
Zdravím M.:-) Věřím, že je průběh nemoci lehčí. Já už jsem týden mimo "infekční izolaci" - skutečně dobře se citím až nyní (dva týdny od počátku nemoci) a začal jsem se více zajímat o svou imunitu... nakoupil si ovoce i zeleninu a začal také "odpočívat" - tolik co do prevence :-) Držte se!
27.07.2009, 22:52 | bábona
Jediná zpráva o příznacích
Konečně někdo popsal příznaky a průběh p. chřipky. Můj muž se za 2 dny dozví, jestli má H1N1. V cizině nebyl, ale pohyboval se v lázeňském prostředí. Příznaky má přesně jako Martin+horečku 38°C. Dva dny se kurýroval doma Coldrexem, třetí den šel k lékaři. Obdržel atb. Stav se zlepšoval a zhoršoval - houpačka, přesně jak píše Martin. Využíval atb a bolesti hlavy začaly znovu. Jakoby se stěhují z místa na místo. Byla mu odebrána krev, dostal silné atb. (Po přečtení negativních jevů, které může tohle atb působit, bych to brala jedině, jde-li o život! Za dva dny napíšu, zda se jedná o ...
28.07.2009, 01:43 | Martin Slanina
Re:
Zdravím Bábino! Budu tedy držet palce, ať to vše dobře dopadne. Pokud bude vir potvrzen, stejně má již tvůj manžel to nejhorší za sebou. Stav by se měl určitě již zlepšovat. Velmi důležitá je i psychika.
27.07.2009, 21:33 | Matesz
Hotovej spisovatel
Bylo to sice dlouhé čtení i pro nás nečtenáře, ale zase na druhou stranu to bylo napsané tak dobře, že jsem to zvládnul jedním dechem:-) Díky Martine za info. Narazil jsem na tvuj blog jen náhodou. Jsi pašák a i tuhle "banalitu" zvládneš.
27.07.2009, 21:15 | katia
naprosto stejna zkusenost
Martine, popsal jsi to uplne presne. Ja mam stejne priznaky uz 11 dni. Posledni tri dny uz jsou mnohem snesitelnejsi, nicmene prvni tyden byl naprosto otresny, stejne priznaky jako ty a skoro zadna horecka. Ackoliv se na vsech zahranicnich webech neustale pise, ze v pripade swine flu horecka byt nemusi, nasi doktori si stoji za svym. Na zadnem ceskem webu se o tom nezminuji. Az dodneska:-)
28.07.2009, 01:48 | Martin Slanina
Re:
Katio, tak to jsi měla opravdu dlouho - mně stačily 4 dny těžkostí :-( ...až do dnešního zveřejnění mé zkušenosti, lékaři vylučovali možnost "viru" bez horečky
27.07.2009, 20:28 | F.xxx
coool :-)
Martine, opravdu zírám! Je něco, co by jsi ve svém životě nezvládnul :-) Držím palce
27.07.2009, 12:31 | Petr
spisovatel
Nazdar Marťas, to jsi vážně popsal naprosto profesionálně! Klobouk dolů... Je vidět, že už ti je lépe :o) Ta situace s našim zdravotnictním mě vůbec nepřekvapuje. Naopak bych se divil, kdyby to fungovalo lépe. Ale to by toho naši páni politici museli nainvestovat podstatně více peněz, než investují doposud. A né se honit za vlastním profitováním! Tak až budeš úplně ready svolej nějaký beach match, jako rekonvalesceci :o) Petr
27.07.2009, 09:09 | Lubi
překvapení..
Ahojky Marti, no uplne jsi me dostal! Mluvila jsem s Jajinou a nerikala, ze mas podezreni praseci chripku. Jeste zes to tady prezentoval, jak nase zdravotnictvi doopravdy vypada. K cenu potom takové haló kolem toho viru N1H1, kdyz nakonec stejne nic nepodniknou. Zase jsem o neco moudrejsi, ale hlavne si preju abys byl co nejdrive v pohode a fit. Chybis mi, tak už se dej dokupy at to muzeme oslavit...Drzim palce. Pa.
27.07.2009, 06:28 | Naďa
Kocourkov
Ahoj Martínku, tedy žasnu."Kocourkov" se u nás nezapře. Jsem ráda, žes popsal příznaky prasečí chřipky.zajímá mě to, neboť můj přítel stále cestuje na Floridu. Pochopitelně s každým jeho návratem se cítím ohrožená. Že Tvůj popis byl zdlouhavý? Vůbec nevadí, byl čtivý a vtipný. Super! tak snad už jsi zdravý. :-)
02.11.2009, 22:19 | Jirka
zdravím
Nejsem na Vašem webu náhodou, budeme realizovat v blízké budoucnosti drobný obchod, chtěl jsem si jen zjistit něco o protistraně. Zjistil jsem řádově víc než jsem chtěl. Držím palce! a díky za info o chřipce!

Můj kalendářMůj kalendář (nejbližší zajímavé události)
Nejnovější zpravičkaNejnovější zprávičky

Ekonom | Nejlepší rozjet firmu hned! vloženo - 29.04.2010

    25. března 2010 Krize nutí lidi podnikat. V Česku za poslední rok přibylo přes 60 tisíc živnostníků. Více je i akciovek ...

MF Dnes | Vypořádáme se s korupcí a ekonomika se oživí vloženo - 29.04.2010

4. března 2010   ...

Lidové noviny | Nebudeš sedět v teple, řekl synovi otec vloženo - 29.04.2010

  26. února 2010 „Když táta zemřel, nebylo už možné se ho na nic ptát. A musel jsem začít hodnotit lidi kolem, kteří ...

Denik | Sourozenci Slaninovi dokazují, že stavebnictví není v krizi vloženo - 29.04.2010

  leden 2010 Dvakrát po sobě, a to v roce 2008 a 2009, získala ocenění Firma roku Středočeského kraje. ...

Hospodářské noviny | I na ekologickém provozu se dá vydělat vloženo - 09.12.2009

  ZELENÁ FIRMA. Šéf Building SP Martin Slanina se snaží myslet ekologicky. Ale nejde o to, že někam pošlete peníze, abyste ...

... starší zprávičky

Kategorie článkůKategorie článků