MARTIN SLANINA

...jsem pirátem silnic?

Před několika měsíci jsem na jedné křižovatce způsobil drobný střet svého vozu s jiným. Ranní nepozornost. Škoda asi dvanáct tisíc korun a neutuchající myšlenky na to, co horšího se mohlo stát a ještě že se to nestalo... Následné probuzení v podobě správního řízení. Verdikt – půl roku bez řidičského průkazu, pokuta šest tisíc. Spravedlnost?


Nechce se Vám číst "dlouhý příběh? Podívejte se na 1. reportáž :-)

 

 

Tak tedy od začátku

Byla středa 17. června kolem půl desáté dopoledne. Přijíždím z vedlejší ulice do křižovatky, kde zastavuji, rozhlížím se a s pocitem, že zprava nic nejede, pokračuji v jíždě. Za několik sekund však škrtám o vozidlo, které jelo po hlavní a tím způsobuji dopravní nehodu. Většina poškození vzniká na mém předním nárazníku, kdy mj. přicházím o plastový držák přední registrační značky, čehož si všímám až později, kdy si s poškozenou řidičkou vyměňujeme kontakty pro pojišťovnu a ona se mě ptá: “To je Vaše značka, která tady leží?” Registrační značku tedy beru a házím do kufru. Byla trochu zdeformovaná a plastový držák vylomen z nárazníku. Pokračuji v jíždě do práce a začínám si vše uvědomovat. Ujišťuji se však, že jsem se skutečně podíval a... možná přes pravý sloupek přijíždějící auto neviděl?

V kanceláři předávám kolegyni údaje řidičky s žádostí o nahlášení pojistné události. Ihned poté kontaktuji svůj autoservis, co nejdříve bych chtěl auto opravit a získat náhradní vůz po dobu opravy. Domlouváme se hned na 7.00 druhého dne.

Po obědě odjíždím do centra Prahy. Vše podstatné je snad vyřízeno. Projíždím Poděbradskou ulicí, na jejímž konci mě zastavuje městský policista... Jestli jsem prý nespáchal nějaký řepstupek. Odpovídám, že nikoliv. Překročil jsem maximální povolenou rychlost? Ne - jel jsem 47 km/h. Oddychuji si. Ale jen na chvíli...

Policista mě žádá, abych vystoupil z vozu. Nerozumím proč, ale vysedám. Ukazuje mi přední nárazník a ptá se, zda jsem měl nehodu. Přikyvuji s tím, že před několika hodinami a zároveň si uvědomuji, že mi chybí RZ. Rychle otvírám kufr vozidla a ještě rychleji to se značkou v ruce policistovi vysvětluji. Při nehodě mi byla uražená a do servisu jsem objednaný hned ráno.

Policista s velmi vážným výrazem odchází. Neměl jsem tu značku dát za okno...? Policista se vrací s nějakým dokumentem a seznamuje mě s dalším postupem. “Pane řidiči, tímto s Vámi zahajuji správní řízení. Na zadní straně tohoto dokumentu se můžete vyjádřit a poté prosím podepište.“ Nerozumím. Přeci... Znovu tedy vysvětluji, že jsem měl dopoledne nehodu, kterou jsem nahlásil na pojišťovnu, kde si toto mé tvrzení může ověřit. On už si však fotí přední masku vozidla a trvá na svém. Do políčka “vyjádření” tedy nic nevpisuji a říkám si, že to budu muset vysvětlit někomu v kanceláři.

Nasedám do auta. Jsem jak opařený. V tom se ke mně policista naklání: “To snad nemyslíte vážně! Nebudete pokračovat v jíždě. Auto bez RZ si nechte odtáhnout.“ Tak teď už jsem opravdu naštvaný a bez rozmyslu odpovídám: “Jedno správní řízení jste snad už zahájil, tak mě dál nepoučujte.“ Odjíždím.

O 8 měsíců později...

Jednoho únorového večera nalézám ve schránce oznámení o uložení zásilky - odesílatelem je Magistrát hl. m. Prahy, odbor dopravních přestupků, oddělení správního řízení. A je to tu. Znovu si připomínám celou tu loňskou jarní událost a s rozporuplnými myšlenkami jdu relativně brzy spát.

Ráno spěchám na poštu. Konečně jsem na řadě, přebírám zásilku a ještě ve dveřích ji roztrhnu, abych zjistil, co se bude dít. §22 odst. 1 písm a) bod 1. Nerozumím, ale v dalším textu je jž napsáno, že se předvolání týká neoznačeného vozidla.

23. březen 2010, 9.00

Jednací místnost v Korunní 98. Referent správního řízení mě mile zdraví a žádá, abych se posadil. Otvírá předmětný spis, seznamuje mě s poučením o mých právech a poté žádá o jeho podepsání. Podepisuji. Celý proces výslechu trvá asi 30 minut. S nadějí hledím na referenta. Ten se na mě posmutněle podívá a ptá se: “Vy asi stále nevíte, co Vám hrozí - je to tak?” Odpovídám s lehkým úsměvem na tváří, že asi něco “strašného”. Pokus o vtip nevychází. Referent mi sděluje: “Zákaz činnosti na 6-12 měsíců a pokuta 5-10 tisíc korun”. Nepochopení. Myslí to opravdu vážně? Bohužel ano, jinou možnost prý nemám... vše znovu probíráme a já stále nevěřím... pro tuto chvíli je to ale vše a na rozhodnutí o trestu musím vyčkat asi týden...

Přijíždím do kanceláře a rychle dohledávám na internetu tabulku s bodovým systémem, kde hned na prvním řádku čtu: “řízení vozidla, na němž není umístěna tabulka registrační značky” >> pokuta správní řízení 5-10 tisíc a zákaz činnosti na 6 měsíců - 1 rok. WOW, tak ona je to pravda? Opravdu mohu přijít o řidičák kvůli tomuto?

9. dubna 2010

Vyzvedávám si očekávané “rozhodnutí”, ve kterém se dočítám, že mi byl udělen nejnižší možný trest. Musím zaplatit 6 tisíc korun a odevzdat svůj řidičský průkaz na půl roku do pěti pracovních dnů od nabytí právní moci. Stále přemýšlím nad jedinou možností - odvolat se k Ministerstvu dopravy a bojovat s nepřiměřeností takového trestu. Nakonec to však zamítám a s trestem se smiřuji. Ani advokátka mi to nedoporučuje - šance na úspěch je prý malá. Kontaktuji telefonicky referenta s tím, že bych ho osobně navštívil a vzdal se práva odvolání, ať už se mi trest odpočítává...

Opencard, České dráhy...

Kupuji si Opencard. Pročítám jízdní řády vlaků, které mě teď 6 měsíců budou přepravovat do mé 60km vzdálené kanceláře. Zatím mi tu představu kazí příchuť nespravedlnosti, ale třeba si jízdu vlakem nakonec oblíbím...

21. duben 2010

...odevzdám svůj řidičský průkaz

 

 

Co je u nás přiměřeným trestem?

 

Obecně se trest zákazu činnosti - odnětí řidičského oprávnění - uděluje za takové přestupky, kterými řidič ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Trest, který mi byl udělen, odpovídá přestupkům, jakými jsou například:
jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek
jízda na dálnici v protisměru 

 

Několik hodin po drobné autonehodě jsem řídil vůz bez značky. Koho jsem takovým jednáním ohrozil?

 

 

Drobné zamyšlení ?!

Souhlasím s tvrzením Stanislava Humla, že bodový systém nevychovává, ale jen trestá... aneb více naštvaných řidičů a méně těch vychovaných. Ale abych ani já nebyl nepřiměřený. Skuteční piráti silnic, kteří nás ohrožují a bez RZ jezdí úmyslně, se stíhají těžko a je nutné proti nim uplatňovat přísný postup. Avšak u nás aplikovaná presumpce viny skutečné piráty od těch, kteří životy bezprostředně neohrožují, ale mají třeba jen smůlu, neodlišuje. V kombinaci s všeobecným nedostatkem dobré vůle se Vám tak snadno může stát, že za „drobný“, či spíše nešťastný a dle mého názoru obhajitelný přestupek přijdete o řidičský průkaz. A to Vás zkrátka nevychová, ale pořádně naštve. A jaký to má pak význam?  

 

A s jakým nepřiměřeným trestem jste se setkali vy?15.05.2016, 10:38 | Aleš
Provázek a izolepa je přítel motoristy
A stačilo tu pitomou SPZ přilepit izolepou k nárazníku.
15.07.2010, 08:53 | jája
žaloba
Doporučovala bych následující postup - proti rozhodnutí správ. org. bych se odvolala a pokud by odvolání zamítli, podala bych žalobu na proti rozhodnutí správního orgánu, kterou se u soudu v souladu s § 65 odst. 3 s.ř.s. můžete domáhat mj. upuštění od trestu. Ale obávám se, že lhůtu pro podání odvolání jste už zmeškal .. takže to jen pro příště. Tak ať vám ten půlrok rychle uteče :) J.
08.07.2012, 22:42 | Petr
Jsem v obdobné situaci
Pokud si vzkaz přečtete kontaktujte mě prosím, jsem ve velmi podobné situaci jako pisatel článku. Prosím o radu a pomoc. S pozdravem Petr K.
28.04.2010, 23:53 | Ivana Vernerová
from FB
jak nám to všechno hezky v té republice funguje, že?
28.04.2010, 23:53 | Kateřina Klocová
from FB
Vtipny :-)
26.04.2010, 18:34 | Lenka Štěchovská
from FB
eda Martine, slavnej jsi i tady v UK, vis o tom? koukej se mi ozvat, planuju navstevu cz.
26.04.2010, 18:33 | Dita
from FB
Ty piráte a nechceš v tom pokračovat? Že bys to dotáh až k Ústavnímu soudu. Vsaď se, že bys ten zasranej zákon zlomil!!!!!!
20.04.2010, 23:12 |
:-(
...držím palce!
Jedná se o přiměřený trest?
ANO (10%)
 
NE (88%)
 
NEVÍM (2%)
 

Můj kalendářMůj kalendář (nejbližší zajímavé události)
Nejnovější zpravičkaNejnovější zprávičky

Ekonom | Nejlepší rozjet firmu hned! vloženo - 29.04.2010

    25. března 2010 Krize nutí lidi podnikat. V Česku za poslední rok přibylo přes 60 tisíc živnostníků. Více je i akciovek ...

MF Dnes | Vypořádáme se s korupcí a ekonomika se oživí vloženo - 29.04.2010

4. března 2010   ...

Lidové noviny | Nebudeš sedět v teple, řekl synovi otec vloženo - 29.04.2010

  26. února 2010 „Když táta zemřel, nebylo už možné se ho na nic ptát. A musel jsem začít hodnotit lidi kolem, kteří ...

Denik | Sourozenci Slaninovi dokazují, že stavebnictví není v krizi vloženo - 29.04.2010

  leden 2010 Dvakrát po sobě, a to v roce 2008 a 2009, získala ocenění Firma roku Středočeského kraje. ...

Hospodářské noviny | I na ekologickém provozu se dá vydělat vloženo - 09.12.2009

  ZELENÁ FIRMA. Šéf Building SP Martin Slanina se snaží myslet ekologicky. Ale nejde o to, že někam pošlete peníze, abyste ...

... starší zprávičky

Kategorie článkůKategorie článků