MARTIN SLANINA

Hospodářské noviny | V jednadvaceti vyměnil....

Interview pro Hospodářské noviny | PODNIKY A TRHY...

Profil výrobce tvárnic BUILDING SP z Nymburka 

V jednadvaceti vyměnil užívání za tvárnice

22-12-2008 

 V jednadvaceti vyměnil užívání za tvárnice

- Výrobce stavebních materiálů Building SP se umístil na druhém místě soutěže o Firmu roku

- Martin Slanina rodinný podnik zdědil po svém otci

Výroba a prodej stavebních hmot může být na první pohled dost nudný byznys, a tak se ho mladý podnikatel Martin Slanina snaží alespoň trochu rozveselit. Když mu třeba zavoláte, ozve se místo zvonění povědomý hlas. "Můžu za to, že tady tak rychle makaj?" říká v krátkém skeči s kolegou Vojtou Eflerem moderátorka Radia City Iva Lecká.

Dnes šestadvacetiletý Slanina naskočil do rychle jedoucího vlaku, když před pěti lety po svém otci zdědil nymburskou firmu Building SP. Ta se letos dostala do finále soutěže Vodafone Firma roku jako vítěz za Středočeský kraj.

Společnost, kterou na začátku 90. let založili jeho rodiče, má dosud punc rodinné firmy. Maminka Hana i sestra Jana ve firmě, která se zabývá výrobou stavebních hmot - suchých maltových směsí - a stavebního materiálu, tedy betonových prefabrikátů, pracují.

"Nemám za sebou takový příběh, jako třeba kluci, kteří zakládali Papirius (ti později svou firmu prodali mezinárodní firmě Office Depot, pozn. red.). První balíky papíru rozváželi tramvají. To jsem obdivoval," přiznává Slanina.

Jeho úloha byla ale možná ještě složitější - převzal zavedenou firmu téměř bez zkušeností z byznysu, ale podnik musel běžet dál.

"Úplně ze začátku jsem řešil, jestli tohle vůbec chci dělat - neměl jsem k tomu vztah," říká Slanina.

Pro knihovnu i Annu K.

I když do rodinné firmy nastoupil již po skončení studií na gymnáziu, takřka přes noc se z něj stal šéf společnosti s více než stovkou zaměstnanců. Podstatně starších než on sám. Původní plány - rok pracovat a pak "užívat si mládí" - vzaly rychle za své.

"Ze začátku jsem měl kvůli věku problémy. Hlavně proto, že jsem se bál reakce okolí," tvrdí Slanina. Lidem, se kterými se potřeboval setkat, raději zavolal nebo celou věc vyřešil přes e-mail. "Ani jsem moc nevěděl, komu mám věřit," říká.

Kolem firmy navíc začali kroužit "žraloci" a za dobře prosperující rodinnou firmu nabízeli stovky milionů. Jenže firma prý na prodej nebyla a - přestože poslední nabídka prý přišla teprve před dvěma měsíci - není dosud.

Když se ve firmě trochu rozkoukal, přihlásil se Slanina na vysokou školu. Brzy ale dálkového studia zanechal. "Nedokázal jsem se smířit s tím, že docenti mi něco vysvětlují a já přesto, že jsem věděl, že to v praxi chodí úplně jinak, musel jsem se to naučit," vysvětluje.

Na vzdělání ale - jak říká - úplně nezanevřel, vybírá si ale raději několikadenní semináře, které jsou vždy zaměřeny na konkrétní věc.

A další věci se učí za pochodu. Postupně třeba zjistil, že nemusí mít vlastní zaměstnance na všechny činnosti - například na dopravu si dnes najímá externí firmy. Building SP dnes dává práci 65 lidem, zatímco před pěti lety zaměstnávala téměř dvakrát tolik zaměstnanců. Tržby ale i s polovičním počtem lidí zůstaly na úrovni kolem 145 milionů korun.

Materiál od nymburské firmy se dá najít třeba ve zdech nedávno zkolaudované Národní technické knihovny v Praze Dejvicích, obchodním centru Palác Pardubice, ale i v plotu zpěvačky Anny K.

Tvárnice a další produkty vyrábějí pomocí automatizované linky z Finska, kterou koupili před dvěma roky za 60 milionů korun. "V Česku je jediná, nepoužívá hydrauliku. Je přesnější a ekologičtější," vysvětluje Slanina.

Nákup technologie financovali ze svého. "Jestli mi něco dává svobodu, pak to, že nemusím řešit úvěry," říká Slanina. Už jeho otec měl prý zásadu, že "půjde jen do něčeho, co si může dovolit".

Kromě výroby stavebních hmot ale firma provozuje vlastní stanici technické kontroly. Patří jí i tři restaurace včetně hájenky v Kersku. Dříve měli i vlastní ubytovnu.

Dnes Slanina uvažuje například o spuštění databáze betonářů.

Krize nastolí pravidla

Vítězi středočeského kola soutěže o firmu roku, kterou HN každoročně vyhlašují, uniklo celorepublikové prvenství o jediný bod. Slanina i tak považuje účast v soutěži za velkou zkušenost. "Obchodní partneři si nás teď lépe zapamatují a raději s námi spolupracují," tvrdí.

Jenže na druhou stranu, někteří z nich se také rádi pochlubí cizím peřím a úspěchu využijí ke své propagaci: "S jednou firmou jsme se dva roky handrkovali, téměř s námi nekomunikovali. Po umístění v soutěži si nás hned dali na web jako referenci."

Když přijde řeč na ekonomickou krizi, která právě stavebnictví nejspíš výrazně postihne, vysype Slanina hned několik důvodů, proč se velkých obtíží neobává. Jeho firma například neprodává luxusní produkty, na rozdíl od konkurence nabízí menší počet produktů a díky tomu jsou schopni zareagovat rychleji.

A spíše než na velké se snaží orientovat na menší prodejce stavebnin. "Pokud by snad nějaká zakázka vypadla, najdeme si jinou," hledí Slanina optimisticky do budoucnosti.

"Konečně se pravidla nastaví tak, jak mají být," říká. Ještě před pár lety měli zájemci o práci nerealistické platové požadavky - nakonec je zlákaly velké peníze v automobilkách. Jenže ty teď zase propouštějí. "Dnes jdou k nám a říkají, že budou klidně pracovat za polovic," doplňuje.

autor: Martin Petříček

KE STAŽENÍMůj kalendářMůj kalendář (nejbližší zajímavé události)
Nejnovější zpravičkaNejnovější zprávičky

Ekonom | Nejlepší rozjet firmu hned! vloženo - 29.04.2010

    25. března 2010 Krize nutí lidi podnikat. V Česku za poslední rok přibylo přes 60 tisíc živnostníků. Více je i akciovek ...

MF Dnes | Vypořádáme se s korupcí a ekonomika se oživí vloženo - 29.04.2010

4. března 2010   ...

Lidové noviny | Nebudeš sedět v teple, řekl synovi otec vloženo - 29.04.2010

  26. února 2010 „Když táta zemřel, nebylo už možné se ho na nic ptát. A musel jsem začít hodnotit lidi kolem, kteří ...

Denik | Sourozenci Slaninovi dokazují, že stavebnictví není v krizi vloženo - 29.04.2010

  leden 2010 Dvakrát po sobě, a to v roce 2008 a 2009, získala ocenění Firma roku Středočeského kraje. ...

Hospodářské noviny | I na ekologickém provozu se dá vydělat vloženo - 09.12.2009

  ZELENÁ FIRMA. Šéf Building SP Martin Slanina se snaží myslet ekologicky. Ale nejde o to, že někam pošlete peníze, abyste ...

... starší zprávičky

Kategorie článkůKategorie článků