MARTIN SLANINA

EKONOM | Dvojčata s tvárnicemi

 ekonom

ekonom 6/2009 | Martin Slanina

 

Dvojčata s tvárnicemi

Trh se stavebními materiály zažil propad. Výrobci doufají, že hlavně kvůli mrazu.
Výrobní linky firmy Building SP, která nabízí betonové tvárnice a suché maltové směsi, stojí. Rozeběhnou se až na přelomu února a března. "Není to ale důsledek krize," dušuje se jednatel společnosti Martin Slanina, "každý rok je továrna zazimovaná a rozebíhá se, až když počasí dovolí."
Vítěz soutěže Hospodářských novin Firma roku 2008 ve středních Čechách nepropadá panice. "Prodejci sice měli špatný listopad a prosinec, ale započaté stavby budou na jaře pokračovat," domnívá se jednatel.

Export a značka
Firma má 120 prodejců, z toho skutečně aktivních asi 85. "Počítáme s tím, že jednotliví prodejci prodají méně, ale jejich síť chceme rozšířit, což by mělo tento výkyv kompenzovat," líčí strategii Slanina.
Nymburská firma kromě toho chystá dvě novinky. Především chce začít s exportem. Plánuje dodávky do Polska.
Druhý krok je marketingový. Přede dvěma lety dala firma svým tvárnicím značku, čímž je odlišila od konkurence. "Rozhodli jsme se, že značku ponesou i malty. Na pytlích bude fotografie mé sestry Jany," popisuje Slanina. Obchodní ředitelka Jana je stejně stará; dvojčata převzala firmu v roce 2003, kdy náhle zemřel její zakladatel Emil Slanina a jim bylo 21 let. Zatímco tvárnice nesou značku Build in, malty budou Buildmix.
Rodinná firma chce zákazníkům připomenout, že je jediným čistě českým subjektem na trhu maltových směsí. Hlavní konkurenti Knauf, Cemix a Krkonošské vápenky Kunčice (KVK) mají zahraniční kapitál. Ke své propagaci může Building SP využít druhé místo v celostátní soutěži o titul Firma roku 2008. Porota ocenila odvážný dynamický rozvoj a také to, že společnost přesně ví, co chce.
Maltové směsi nabízí Building SP pouze pytlované. Malty zatím tvoří jen asi 30 procent tržeb, letos se však na ně chce firma soustředit, protože ve srovnání s tvárnicemi jde o dražší materiál. Prodej betonových prefabrikátů loni firmě vzrostl o 60 procent a letos chtěla společnost původně dosáhnout podobného výsledku u maltových směsí. Hospodářská situace však tyto plány asi modifikuje.
Hlavními konkurenty firmy na trhu tvárnic jsou společnosti Diton, CS Beton a Best.
Tvárnic je řada druhů, Building SP nabízí čtyři. První jsou základové tvárnice, takzvané ztracené bednění. "Kdo nechce dělat dřevěné bednění do výkopů a zalévat to betonem, použije tyto tvárnice," vysvětluje Slanina. Tradiční sortiment dále tvoří zdicí tvárnice a příčkovky, které se většinou používají při výstavbě průmyslových objektů, případně garáží. Od loňského roku doplňují sortiment plotové tvárnice.

Zima násobí krizi
Výrobci stavebních prvků pocítili na počátku roku značný útlum poptávky. Společnost Wienerberger, jednička na domácím trhu s cihlami, zaznamenala v lednu meziročně propad zájmu až o polovinu. Firma to ale spíše než krizi přičítá tuhým mrazům, které zastavily výstavbu.
Nižší poptávku zaregistrovala také dvojka na trhu, cihlárna Heluz se sídlem v Dolním Bukovsku. I tato firma však pro letošní rok vsadila na vývoz, a to hlavně do Rakouska.
Společnost Lias Vintířov, která je jedním z největších domácích producentů lehkého stavebního materiálu (keramické kameniny a lehkého keramického betonu), očekává letos snížení produkce nejméně o deset procent. Pozastavila proto investici do nové technologie na výrobu prefabrikovaných dílů.
V ostravském závodu finského výrobce stavebnin Ruukki dostalo výpověď všech 79 zaměstnanců.

Petr Korbel

Building SP
Obor:
- výroba stavebních materiálů
Tržby z vlastní výroby:
- 75 milionů Kč v roce 2008
Počet zaměstnanců:
- 50
Firma nabízí:
- maltové směsi
- betonové tvárnice
Historie:
- 1991 vznik
- 2003 umírá zakladatel Emil Slanina, firmu přebírají jeho děti, dvojčata Martin a Jana
- 2006 spuštěna největší investice, plně automatizovaná linka na tvárnice od firmy MecMetal
- 2008 titul Firma roku středočeského kraje a druhé místo v celostátním finále
Významné dodávky:
- Národní technická knihovna
- obchodní centrum Palác Pardubice
- vilová čtvrť Panorama v Berouně

autor: Petr Korbel

KE STAŽENÍMůj kalendářMůj kalendář (nejbližší zajímavé události)
Nejnovější zpravičkaNejnovější zprávičky

Ekonom | Nejlepší rozjet firmu hned! vloženo - 29.04.2010

    25. března 2010 Krize nutí lidi podnikat. V Česku za poslední rok přibylo přes 60 tisíc živnostníků. Více je i akciovek ...

MF Dnes | Vypořádáme se s korupcí a ekonomika se oživí vloženo - 29.04.2010

4. března 2010   ...

Lidové noviny | Nebudeš sedět v teple, řekl synovi otec vloženo - 29.04.2010

  26. února 2010 „Když táta zemřel, nebylo už možné se ho na nic ptát. A musel jsem začít hodnotit lidi kolem, kteří ...

Denik | Sourozenci Slaninovi dokazují, že stavebnictví není v krizi vloženo - 29.04.2010

  leden 2010 Dvakrát po sobě, a to v roce 2008 a 2009, získala ocenění Firma roku Středočeského kraje. ...

Hospodářské noviny | I na ekologickém provozu se dá vydělat vloženo - 09.12.2009

  ZELENÁ FIRMA. Šéf Building SP Martin Slanina se snaží myslet ekologicky. Ale nejde o to, že někam pošlete peníze, abyste ...

... starší zprávičky

Kategorie článkůKategorie článků