MARTIN SLANINA

Hospodářské noviny | Jdeme cestou pokus - omyl

 

 

 

Martin Slanina

 

Seriál HN: Úspěšní manažeři do třiceti let

Jdeme cestou pokus - omyl

VEDENÍ RODINNÉ FIRMY PŘEVZAL HNED PO GYMNÁZIU. Vůbec jsem nevěděl, jak jednat s lidmi, popisuje své těžké začátky šéf Building SP Martin Slanina v prvním díle seriálu Úspěšní manažeři do třiceti let.

V sedmadvaceti letech už je zkušeným harcovníkem byznysu, který vyrábí značkové tvárnice a na pytel s maltovou směsí neváhá umístit fotografii vlastní sestry. I když se s ním život zrovna nemazlil, Martin Slanina se snaží udržet hlavu otevřenou a spoléhat se především na svůj vlastní rozum než na týmy najatých poradců.

A to i přesto, že do vedení rodinné firmy Building SP, která kromě tvárnic vyrábí i suché maltové směsi, nastoupil Slanina hned po gymnáziu, když musel se svou sestrou a matkou narychlo převzít vedení po náhle zesnulém otci.

"Nemám za sebou takový příběh, jako třeba kluci, kteří zakládali Papirius a první balíky papíru rozváželi tramvají. To jsem obdivoval," přiznává Slanina. Jeho úloha byla ale možná ještě složitější - převzal zavedenou firmu téměř bez zkušeností z byznysu, ale podnik musel běžet dál. "Úplně ze začátku jsem řešil, jestli tohle vůbec chci dělat - neměl jsem k tomu vztah," říká.

A tak zatímco si jeho vrstevníci užívali mládí, Slanina bojoval s řízením firmy, kolem níž začali kroužit zájemci o koupi, s tím, že šéfoval lidem, kteří byli i o generaci starší. "Byl jsem tehdy mladý a přiznávám, že jsem nevěděl komu věřit a navíc jsem neuměl moc jednat s lidmi, a tak moje první akce nebyly úplně citlivé," vzpomíná s odstupem Slanina, ale dodává, že propouštění bylo nutné pro další chod firmy. Brzy ale našel na vyjednávání recept. "Dal jsem například účetním vybrat, jestli chtějí svou práci dělat za stejný plat nebo za dvojnásobný, když jich bude o polovinu méně. Vybrali si vyšší plat," říká jednatel firmy Building SP, která dnes zaměstnává kolem 45 lidí. Před pěti pěti lety u Slaninů přitom pracovalo téměř dvakrát tolik zaměstnanců. Tržby ale i s polovičním počtem lidí zůstaly na úrovni kolem 150 milionů korun.

I tvárnice může být značková

Building SP je v současné době jediným českým výrobcem suchých maltových směsí v tuzemsku. "Naše tvárnice jsou v nové národní technické knihovně, ale i v plotu zpěvačky Anny K," chlubí se Slanina s tím, že se ale snaží orientovat spíš na menší prodejce.

Loni navíc obsadila druhou příčku v soutěži Firma roku. "Skončili jsme nakonec druzí, a to jenom o jeden bod," říká s úsměvem. "Obchodní partneři si nás teď lépe zapamatují a začaly s námi spolupracovat i ty společnosti, s nimiž byla dříve těžká domluva," libuje si Slanina.

Slanina přinesl do světa stavebních materiálů nový pohled na marketing. "Možná to tak nevypadá, ale i tvárnice může být značková, odlišuje nás to od konkurence," vysvětluje mladý manažer svůj koncept. Na pytle s poslední novinkou v sortimentu - suchou maltovou směsí - také nechal stylově nafotit svou sestru Janu v kostýmu a se stavařským nářadím. "Mohli jsme udělat nové obaly za milion, ale říkal jsem si fajn, a kdo si toho všimne. Tohle nepřehlédne nikdo, ale musím přiznat, že zpracovat sestru mi zabralo hodně dlouho," vysvětluje Slanina, který kampaně a celý svůj marketing vymýšlí kvůli šetření v rodinném kruhu, pomáhá mu jen grafik a externí konzultantka na PR.

"Za málo peněz musíme pořídit hodně muziky, a tak většinou jdeme cestou pokus omyl, ale funguje to," vysvětluje svou situaci. "Snažíme se lidi spíš donutit k přemýšlení, než abychom jim v reklamách něco vnucovali," komentuje Slanina billboard s dvoubarevnou tvárnicí a sloganem Lepší než živý plot. Zároveň firma dotuje autoplachty s reklamou pro dopravce. "Naše reklama se tak dostane přesně tam, kam potřebujeme: na stavby," vysvětluje Slanina.

Přednost dostala škola života

Vysokou školu Martin Slanina dlouho studovat nevydržel." Nedokázal jsem se smířit s tím, že docenti mi něco vysvětlují a já přesto, že jsem věděl, že to v praxi chodí úplně jinak, musel jsem se to naučit,« vzpomíná. Letos se ale na univerzitní půdu jako student vrací, když nastupuje na Vysokou školu finanční a správní.

"Chci začít spolupracovat se studenty a zapojit je do našeho výzkumu. Nemá totiž smysl jen brát nápady z trhu a nebo kopírovat z ciziny. Studenti nám mohou pomoci přijít ještě letos s něčím novým," vysvětluje s tím, že během krize je ideální doba získat konkurenční výhodu.

"Jasně že klesá počet nových staveb, ale většinou jen v Praze a středních Čechách, kde se přestávají stavět byty, což nás až tak nepálí," tvrdí Slanina, podle něhož na ně krize příliš nedoléhá. Díky krizi totiž mohlo například zavést rozvážení objednávek. "Dopravci totiž najednou nemají co vozit, a tak jsou ochotni přistoupit i na poloviční ceny než před rokem," říká Slanina.

Navíc mladý manažer zkouší i různé podpůrné programy z Evropské unie.

"Zaujal mě projekt pracovních stáží v evropských firmách, ale ještě studuju podklady. Upřímně jsem úplně nepochopil, koho považují za začínajícího podnikatele," usmívá se manažer, který má zájem i o peníze ministerstva práce a sociálních věcí, které by mu pomohly vybudovat systém firemního školení.

S čím má ale manažer problém je komplikované žádání o evropské dotace. "Problém je ale v tom, že sepsat projekty na dotace je tak složité, že to jen vytváří byznys pro další firmy, což všechno protahuje a prodražuje," uzavírá Slanina, jehož společnost provozuje i vlastní stanici technické kontroly a tři restaurace včetně hájenky v Kersku.

autor: Jan Beránek

KE STAŽENÍMůj kalendářMůj kalendář (nejbližší zajímavé události)
Nejnovější zpravičkaNejnovější zprávičky

Ekonom | Nejlepší rozjet firmu hned! vloženo - 29.04.2010

    25. března 2010 Krize nutí lidi podnikat. V Česku za poslední rok přibylo přes 60 tisíc živnostníků. Více je i akciovek ...

MF Dnes | Vypořádáme se s korupcí a ekonomika se oživí vloženo - 29.04.2010

4. března 2010   ...

Lidové noviny | Nebudeš sedět v teple, řekl synovi otec vloženo - 29.04.2010

  26. února 2010 „Když táta zemřel, nebylo už možné se ho na nic ptát. A musel jsem začít hodnotit lidi kolem, kteří ...

Denik | Sourozenci Slaninovi dokazují, že stavebnictví není v krizi vloženo - 29.04.2010

  leden 2010 Dvakrát po sobě, a to v roce 2008 a 2009, získala ocenění Firma roku Středočeského kraje. ...

Hospodářské noviny | I na ekologickém provozu se dá vydělat vloženo - 09.12.2009

  ZELENÁ FIRMA. Šéf Building SP Martin Slanina se snaží myslet ekologicky. Ale nejde o to, že někam pošlete peníze, abyste ...

... starší zprávičky

Kategorie článkůKategorie článků